skip to Main Content

Tidligere arrangement: Skal vi virkelig flyve endnu mere?

Off. møde d. 25.4. 2019: Københavns Lufthavn er på kollisionskurs med klimaet

Det står lysende klart, at flyvningen er en stor bidragsyder til global opvarmning. Samtidigt viser nye tal fra Danmarks Statistik, at antallet af afgange fra danske lufthavne igen i år er vokset kraftigt med 4% på mere end 18 millioner. Og ikke nok med det: som landets største lufthavn planlægger Københavns Lufthavn i Kastrup en voldsom udvidelse af kapaciteten fra 30 mio. årlige passagerer til 40 mio., og måske endda 60 mio. passagerer. Udbygningen kræver stadig lov- og miljøbehandling og et folketingsflertal.

Den nuværende transportpolitik, der støtter fortsat vækst i luftfart, er på direkte kollisionskurs med danske internationale klima-forpligtigelser. Meningsmålinger viser at en stigende tal af danskere er bekymret for klimaforandringerne, og et flertal (58%) bakker op om højere afgifter på flyrejser. Politikerne må derfor tales til rette.

Szilvia’s indlæg har stor interesse for de fremmødte.

PROGRAM

19:30 Intro v/ Poul Kattler, Bevar Jordforbindelsen
– seneste udviklinger i den offentlige debat
– seneste udviklinger med Københavns lufthavn
– den kommende EU- og Folketingsvalg
Se oplægget som pdf

19:40 Indspark v/ Kolja Dahlin, Den Grønne Studenterbevægelse
– flyrejser og den unge generation

19:50 Szilvia Gyimothy, AAU.
Flyrejser og forbrugerkultur: et uholdbart modefænomen? Popkulturens indflydelse på turisme.
Se oplægget som pdf

20:55 Mira Kapfinger, Stay Grounded (via videolink fra Wien)
– hvad er Stay Grounded?
– luftfart fra et globalt syn
– problemet med greenwashing
Se oplægget som pdf

21:20 Videohilsen fra Flyglarm Arlanda, Stockholm v/ Anna Johansson

21:30 slut

Arrangørkredsen var (ud over Bevar Jordforbindelsen): Det Økologiske Råd, NOAH, 350 Klimabevægelsen, Rådet for Bæredygtig Trafik, Den Grønne Studenterbevægelse.

Back To Top